Power Rankings Суперліги. Позаду чверть дистанції

99999999-700×420

Враження від стартового відрізка 27-го чемпіонату України серед команд Суперліги залишилися двоякими. З одного боку, вистачало яскравих матчів, гарних моментів і цікавих сюжетних поворотів. З іншого боку, не покидає відчуття, що порівняно з минулим сезоном рівень чемпіонату знизився. Трохи менше сильних гравців, трохи менше, значно менше несподіванок. Відвідуваність матчів залишається досить невисокою, легіонери калібру Ді Джея Стефенса в Україну не рвуться, та і якість баскетбольного продукту від номінально кращих команд чемпіонату найчастіше залишає бажати кращого.

У той же час, Суперліга живе своїм життям. Відбуваються перестановки в складах, тренери б’ються за свою роботу, а команди намагаються радувати глядачів яскравою грою та перемогами. Виходить не у всіх. Як та чому — про це мова піде нижче.

8. ПОЛІТЕХНІК (1/7)

Кращий матч відрізка: перемога над БК Запоріжжя 84:77 (19 жовтня)

Кращий гравець відрізка: Бо Барнс

Незважаючи на перемогу в Запоріжжі, яка ледь не призвела до відставки тренера команди, що програла, харків’яни не продемонстрували особливих поліпшень в порівнянні з передсезонного періодом. Так, фахівці відзначали, що Політехнік став сильнішим, але планка, встановлена для цієї команди минулим сезоном, вкрай низька. І якщо порівнювати з нею, то безумовно — поліпшення видно. Однак Політехнік не показав прогресу в рамках двох місяців сезону, причому з його плином команда виглядала або так само, або навіть гірше.

Тимура Арабаджи поки не вдається максимізувати потенціал наявного складу і добитися того, щоб усі його лідери грали одночасно добре. У кожній з ігор у Політехніка випадало по одному, а то і по два важливих виконавця — вони просто розчинялися на паркеті. Кінцівка в Запоріжжі дає надію на те, що поліпшення по дистанції можливі, однак незначні. Політехнік з величезною ймовірністю залишиться сьомою-восьмою командою чемпіонату, якщо в його складі не відбудеться радикальних змін.

Цифра: 29 — кількість очок, набраних Бо Барнсом в матчі проти Черкаських Мавпах. На даний момент, це рекорд сезону у всій Суперлізі.

Ключові матчі місяця: БІПА (вдома) — 11 листопада, БК Черкаські Мавпи (вдома) — 3 грудня.

7. БК ЗАПОРІЖЖЯ (1/7)

Кращий матч відрізка: перемога над Дніпром 78:70 (21 жовтня)

Кращий гравець відрізка: Андрій Мироненко

Запорожців можна сміливо назвати одним з головних розчарувань стартового відрізку сезону: команда погано готова до першого дня, потім взялася латати дірки по дистанції, і в той момент, коли намітилася позитивна динаміка, закріпити її не вдалося. Оренда Андрія Мироненко з Дніпра була вкрай вдалим ходом, який по ходу першого кола приніс свої плоди — Мироненко не боявся брати на себе гру і став найбільш стабільною опцією Запоріжжя з периметра. Коли Андрій і його нова команда здобули першу перемогу в сезоні, його правовласникам, які залишилися без центрових, знадобилася допомога. У грі з Миколаєвом, якщо вірити Валерію Плеханову, Запоріжжю Мироненко і не вистачило — гравця з відповідними габаритами для опіки «гарячого» Олексія Онуфрієва у складі не знайшлося.

Зараз біло-зелені намагаються провернути вже знайомий трюк за рахунок запрошення Ернесто Ткачука з все того ж Дніпра — команді терміново потрібен перший номер у контексті другої поспіль травми Павла Буренка. Загалом, спокій Запоріжжю тільки сниться. Судячи з усього, як і зростання в графі перемог найближчим часом.

Цифра: 25,03 — рейтинг ефективності центрового Валерія Анісімова в перерахунку на 40 хвилин. За цим показником Анісімов, проводить на майданчику всього 15,1 хвилини в середньому за гру, входить в Топ-10 гравців чемпіонату.

Ключові матчі місяця: Черкаські Мавпи (виїзд) — 9 листопада, БІПА (вдома) — 30 листопада.

6. МБК МИКОЛАЇВ (4/3)

Кращий матч відрізка: перемога над Черкаськими Мавпами 80:76 (5 жовтня)

Кращий гравець відрізка: Олексій Онуфрієв

Корабели одночасно є однією з найбільш зрозумілих команд чемпіонату, і в той же час — вони досить непередбачувані. Зрозумілість Миколаєва полягає в ігровій системі: команда Сергія Кирлана грає через великих і активно заграє численних шутерів після сдваиваний або проходів. Непередбачуваність криється в результати: Миколаїв може повністю контролювати хід гри в Одесі і програти її за сім хвилин, після чого провернути зворотний трюк в Запоріжжі, перетворивши і без того хороші цифри реалізації дальніх кидків в прекрасні. У той же час, Миколаїв поки навіть віддалено не виглядає претендентом на медалі, про що говорили деякі оптимісти перед сезоном — всі матчі з грандами Суперліги Корабели програли без варіантів. У загальному і цілому, Миколаїв залишається при своїх — не нижча, але не вище рівня.

Цифра: 42% — відсоток реалізації триочкових Олексієм Онуфриевым на старті сезону. Не дивно, що головний ветеран миколаївського баскетболу лідирує за середнім набору очок у своїй команді (10,6)

Ключові матчі місяця: 11 листопада — Черкаські Мавпи (виїзд), 2 грудня (вдома) — БІПА.

5. ЧЕРКАСЬКІ МАВПИ (3/5)

Кращий матч відрізка: перемога над Хіміком 68:67 (3 листопада)

Кращий гравець відрізка: Марвін Джефферсон

А ось і головне розчарування старту сезону. Варто визнати, що ми переоцінили важливість перемоги черкащан на передсезонному турнірі в Запоріжжі і недооцінили фактор відсутності бигмэнов для цієї команди. У перших турах сезону Мавп просто знищували на щитах, навіть незважаючи на солідну гру Марвіна Джефферсона. Потім до кадрових проблем додалися інші: Станімір Маринов затужив за батьківщиною, Марко Попович отримав ще одну травму — як підсумок, за місяць у Черкасах поміняли більшу частину легіонерського складу.

На сьогоднішній матч проти Запоріжжя Мавпи можуть вийти з трьома недавніми новачками — Ніколою Джуричем, Шахідом Девісом і дебютантом Оскаром Беллфілдом. Багато в чому, повернення Мавп в лоно претендентів на медалі залежить від кадрової стабільності, без неї стабільності ігровий і говорити не доводиться. Хоча матчі вихідних в Одеській області все ж дають уболівальникам черкащан надію на те, що Максим Міхельсон і його хлопці швидко вийдуть з кризи. Інакше на вихід доведеться йти комусь із них.

Цифра: 5 — саме стільки матчів встигли зіграти Станімір Маринов і Марко Попович на двох до того, як залишили Черкаси. У сезоні ж черкащани на цю хвилину зіграли лише вісім ігор.

Ключові матчі місяця: 11 листопада (вдома) — МБК Миколаїв, 1 грудня (виїзд) — Дніпро.

4. БІПА (5/2)

Кращий матч відрізка: перемога над МБК “Миколаїв” 78:66 (15 жовтня)

Кращий гравець відрізка: Клим Артамонов/Тенкслі Ефианайі

Несподіванка зі знаком «плюс». Одесити перевершили передстартові очікування, показавши, як треба використовувати перевагу свого майданчика і забирати нервові кінцівки — в цьому аспекті БИПе поки немає рівних по сезону. БІПА не є складною ігровий конструкцією, але, як бачиться, гравці тут поставлені в положення, де їх сильні сторони використовуються максимально якісно. Напад знаходиться в руках Клима Артамонова, показує феноменальні асистентську цифри і не боїться брати гру на себе у кінцівках, Тэнксли Эфианайи і Олександр Бєліков здорово біжать у відриви і набирають легкі очки звідти, надійно виглядає передня лінія з Тищенко, Кривцова і Тихонова. Зрозуміло, по дистанції одеситам доведеться частіше грати в гостях і частина магії від них піде. Але побачене в перші півтора місяці сезону показує, що БІПА цілком в змозі бути кращою командою умовної «другої групи» і навіть псувати нерви фаворитами. У цьому контексті сьогоднішній матч проти Дніпра також буде показовим.

Цифра: 8,4 — середня кількість передач за гру, яка роздає в цьому сезоні Клим Артамонов. При цьому, у плеймейкера БИПы було вже два матчі з 14 асистами за гру.

Ключові матчі місяця: БК Запоріжжя (виїзд) — 30 листопада, МБК Миколаїв (виїзд) — 2 грудня.

3. ХІМІК (3/2)

Кращий матч відрізка: перемога над БИПою 84:68 (29 вересня)

Кращий гравець відрізка: Деррік Колтер

 

Хімік — на відміну від минулих років, коли підготовка форсували мало не з середини літа — вирішив плавно входити в сезон, але десь несподівано для самого себе (принаймні, так здається зі сторони) таки опинився в єврокубках. Логістичний жах, викликаний попаданням в одну групу з командою з Косово, змусив южненців повністю перебудовувати свій ігровий графік, це створило надмірну щільність і серйозно вдарило по ігровому потенціалу команди. Як підсумок, нині на рахунку Хіміка шість (!) поразок поспіль (!!) у всіх турнірах — складно навіть пригадати, коли таке було в останній раз. Так, чотири з них — в єврокубках, але все ж. Повернення Джейсона Лава поки не виправдовує себе, Деррік Колтер змінив перше, однозначно позитивне враження на щось середнє між «нормальний легіонер, але не більше» і «та заберіть м’яч у цього дивака», а українська частина ростеру нестабільно грає настільки, наскільки це взагалі можна собі уявити. Причому це стосується як очевидно молодих гравців, так і більш досвідчених.

Віталій Степановський тиждень тому поскаржився на відсутність тренувального часу, зробивши це головною причиною невдач. Що ж, Хімік вилетів з єврокубків (залишився матч проти Монса на своєму полі вже якось зіграють), графік ігор у чемпіонаті незабаром стабілізується — за логікою, Хімік повинен як мінімум перебудуватися і стати більш ефективним у нападі. Як максимум, реально зазіхнути на позиції Дніпра і Будівельника. Кредит довіри до южненцам все ще великий, але очевидно, що Хімік давним-давно не був у подібній ситуації на теренах Суперліги. В останні три сезони так точно. Як спрацює кризовий менеджмент по-южненски, побачимо найближчим часом.

Цифра: 22% — саме стільки відсотків кидків у командному частці «забирає» собі Деррік Колтер за підсумками перших п’яти матчів сезону. Для порівняння, у В’ячеслава Петрова, який йде другим — всього 13% кидків.

Ключові матчі місяця: Дніпро (вдома) — 11 листопада, Дніпро (виїзд) — 19 листопада.

2. БУДІВЕЛЬНИК (6/2)

Кращий матч відрізка: перемога над Черкаськими Мавпами 88:71 (28 жовтня)

Кращий гравець відрізка: Генрі Дугат

Найбільш неоднозначна команда перших 50 днів сезону. З одного боку, Будівельник є лідером чемпіонату за фактично набраними очками і йде на другому місці за втраченими очками. З іншого, є продукт, який видається Будівельниками на паркеті, інакше як сірим і безідейним навряд чи назвеш. На щастя киян, в їх складі в конкретний день завжди знаходиться «гарячий» гравець, здатний вирішити питання поодинці — на рівні Суперліги цього достатньо, а ось в Європі, як ми побачили, вже не дуже. Таким гравцем спершу був Руслан Отверченко, який видав феноменальний жовтень, далі естафету підібрав Генрі Дугат, набрав форму після слабкого старту.

Єдиний незаперечний позитивний момент для Будівельника за цей відрізок — перемога в Південному, здобута без чотирьох гравців ротації і з тренером, вилученим з лавки у другій чверті. Всі інші успіхи досить сумнівні: навіть будучи незграбно укомплектованим, Будівельник перевершує в індивідуальному класі 80% Суперліги і на цьому класі виїжджає там, де можна виїхати. Жовтнева гра з Дніпром у цьому контексті місце Будівельників у великій картинці показала чітко, і воно явно не перше. Будівельникам необхідно додавати в усіх аспектах. Вилікувати і вивести в оптимальну форму всіх лідерів, розібратися з ротацією і ролями, а також стати більш агресивною. Не виключено, що, як і в минулому сезоні, на екваторі чемпіонату Будівельник зробить сильний хід на трансферному ринку, який переверне все. Втім, поки гра Будівельника не є чемпіонської і в першому наближенні.

Цифра: 57,1% — такий відсоток реалізації триочкових видав Руслан Отверченко в жовтні.

Ключові матчі місяця: Дніпро (виїзд) — 3 грудня.

1. ДНІПРО (6/1)

Кращий матч відрізка: перемога над Будівельником 86:77 (11 жовтня)

Кращий гравець відрізка: Станіслав Тимофеєнко

Стартовий відрізок у виконанні Дніпра вийшов близьким до домінуючого. Втім, гра в Черкасах, яка лише підкреслила силу команди Дениса Журавльова, стала для неї фатальною — в ній травмувався Сергій Загреба та після неї більше не одягав майку Дніпра Антон Дзюба. Залишившись без двох стартових бигмэнов, Дніпро поступився Запоріжжю (коли він ішов 0-6 на той момент), що пристойно змазало загальну картинку від виступу команди. Однак Дніпро підтвердив передстартові аванси: це дійсно найбільш організована команда в українському баскетболі на даний момент. З Будівельником Річковики розправилися з великою впевненістю, з Мавпами — теж, тому рукавичку Дніпру можуть кинути лише одвічні антагоністи з Южного, з якими дніпряни зіграють двічі за наступні десять днів.

Ці матчі якраз і будуть покликані підтвердити або спростувати силу підопічних Журавльова. Поки ж здається, що Дніпро на своєму місці сидить міцно і заслужено. Статус головного претендента на золото у дніпрян поки ніхто не відібрав. Однак якщо ми поглянемо в наступну рядок нижче, побачимо імена команд, які знову спробують це зробити в найближчий час.

Цифра: 32,78 — бали рейтингу ефективності центрового Сергія Загребы у перерахунку на 40 хвилин, кращий показник у Суперлізі. Також Загреба займає друге місце за кількістю очок за 40 хвилин (26,64), поступаючись лише Руслана Отверченка.

Ключові матчі місяця: Хімік (виїзд) — 11 листопада, “Хімік” (дому) — 19 листопада, Будівельник (будинку) — 3 грудня.